Potenciālo franšīzes vēlmju, vajadzību un iespēju novērtēšana

Sestdiena
26.11.2016
Daudzi iesācēji uzņēmēji, to vidū arī franšīzes ņēmēji, nepietiekami iedziļinās prasībās, kuras pret viņiem izvirza uzņēmējdarbība, un nenovērtē, vai viņu spējas un kompetence atbilst šīm prasībām.
 

Bieži vien šāds virspusējs uzskats rada personīgo neapmierinātību, nepietiekamu uzņēmējdarbības veiksmi un citas negatīvas sekas. Šajā rakstā piedāvājam Jūsu uzmanībai visbiežāk sastopamo personas pašnovērtējumam paredzēto jautājumu sarakstu, kurš varētu palīdzēt Jums noteikt savas vajadzības un to realizēšanai esošo potenciālu.

Jūsu raksturs

Franšīzes ņēmējs ir atkarīgs no franšīzes devēja. Tāpēc franšīzes ņēmējam jāspēj darboties pēc franšīzes devēja noteikumiem.

Iesakām sev uzdot šādus jautājumus:

  • Vai Jūs esat gatavs pieņemt franšīzes devēja noteikumus, disciplīnu un varbūt pat uniformu?
  • Vai, izvirzot mērķi, tieksieties darīt visu, lai šo mērķi sasniegtu, vai, visticamāk, ja nesas- niegsiet mērķi vieglā veidā, vienkārši sāksiet citu projektu?
  • Vai esat sagatavojušies pilnībā nodoties uzņēmējdarbībai?

Ja Jums ir grūti izpildīt norādījumus, Jūs esat brīvības mīlētājs un jebkura sistēma Jūs dara nelaimīgu, tad iespējams, ka Jums vajag vēlreiz izvērtēt franšīzes piemērotību Jūsu mērķu sasniegšanai.

Jūsu iemaņas un spējas

Sākumā iesakām izvērtēt aspektus par Jūsu vispārīgo pieredzi uzņēmējdarbībā vai darbā. Iesakām uzdot sev šādus jautājumus:

  • Vai Jums ir pieredze uzņēmējdarbībās pārvaldīšanā?
  • ​Vai līdz šim strādājāt līdzīgu darbu?

Pirms atbildēt uz turpmākajiem jautājumiem, pamēģiniet sevi iedomāties visu darba dienu jaunajā darbā – vadot franšīzi, kuru plānojat iegādāties. Piemēram, Jūs tikko iegādājāties kafejnīcas franšīzi. Agri no rīta atsteidzaties uz savu jauno kafejnīcu, atslēdzat durvis, kārtojaties, gatavojaties jaunajai darba dienai. Apkalpojat klientus, smaidāt, vārāt garšīgu kafiju, pasniedzat maizītes, kārtojaties, mazgājat grīdu, satiekat klientus, noregulējat un izvēlaties mūziku u.tml. Pēc darba stundām paliekat darbā un veicat dienas grāmatvedību, gatavojat tirgvedības akcijas un plānus, dalāt finanšu plānus u.tml.

  • Vai Jūs – viens cilvēks – varat to paveikt? Vai Jums būs nepieciešama palīdzība?
  • Vai Jūs esat sagatavojušies un varat strādāt vairāk par 8 stundām dienā?
  • Vai Jūs esat pacietīgs cilvēks un varat mierīgi gaidīt rezultātu?

Ja Jūs vēlaties iegādāties franšīzi, kura ir pavisam citā jomā, nekā Jūs strādājāt līdz šim, tas Jums var maksāt daudz vairāk laika un pūļu. Dažreizveiksmīgi mainīt darbības jomu ir vienkārši neiespējami. Ja Jūs iegādāsieties franšīzi tajā jomā, kurā strādājāt un esat uzkrājis pieredzi, visticamāk, ka pats sākums būs daudz vieglāks. Tas viss jāsaprot un jāizvērtē, pirms pieņemat patiešām svarīgu lēmumu – iegādāties franšīzi.

Prāta vai fiziskais darbs?

  • Vai Jums vairāk veicas fiziskais vai prāta darbs?
  • Kādu darbu Jūs vēlaties?
  • Kādam dodat priekšroku?

Jums vairāk patīk stāvēt aiz bāra letes svinību laikā un trakulīgi piepildīt dzērienu glāzes vai labāk sevi iedomājaties, sēžot birojā un pasūtot dzērienus un traukus minētajā bārā? Abi darbi ir svarīgi, bet, domājot par savu uzņēmējdarbību, Jums jānovērtē, kādu darbu Jūs vēlēsieties un varēsiet strādāt un ko no Jums pieprasīs Jūsu franšīze. Varbūt Jums nāksies algot arī vairāk cilvēku, bet varbūt Jūs tiksiet galā viens pats. Šiem jautājumiem jābūt izsvērtiem pirms franšīzes iegādes, lai vēlāk nenāktos vilties.

Darba laiks: pilna vai nepilna darba diena?

Pašlaik valstīs, kur darbojas daudzi tūkstoši franšīzu, populāras ir pusslodzes darba dienas franšīzes. Ar tām cilvēki nodarbojas, vēloties papildus peļņas iespējas pie algas vai vēloties nodarboties ar patīkamu darbu (ja, protams, to nesniedz darba vieta). Šāda tipa franšīzes visbiežāk ir diezgan vienkārši pārvaldīt, tās ir brīvu grafiku un neprasa lielas investīcijas. Populārākās pusslodzes darba dienas franšīzes ir pakalpojumu jomā. Tās darbojas konsultāciju, telpu tīrīšanas, kurjerpasta vai citās jomās. Ja vēlaties strādāt pilnu darba dienu un franšīzi padarīt par savu galveno ienākumu avotu, varbūt apsvērsiet nodarboties ar tirdzniecību, t.i., tirgot drēbes, pārtiku, aksesuārus. Tāda darbība no Jums vismaz sākumā prasīs ieguldīt daudz laika. Jums jānoskaņojas uz garu darba dienu, lai sasniegtu savu mērķi.

Ģimenes atbalsts

Lai kā arī nebūtu, taču visi mēs esam cilvēki, un dārgākais, kas mums ir – mūsu ģimene. Pirms apsvērt iespēju iegādāties franšīzi, obligāti to saskaņojiet ar sev tuviem cilvēkiem. Varbūt Jūsu laulātais/-ā domā līdzīgi kā Jūs un drīz varēsiet uz franšīzes pamata sākt uzņēmējdarbību kopā. Taču, ja Jūsu laulātais/-ā vēlas vairāk laika pavadīt kopā ar ģimeni, viņš var nepiekrist franšīzes iegādes idejai. Neaizmirstiet, ka franšīzes iegādāšanās, līdzīgi kā daudzu uzņēmējdarbību sākums, ir saistīts ar investīcijām, kas svarīgas Jūsu ģimenei.

  • Vai riskam piekritīs citi ģimenes locekļi?
  • Vai Jūs varēsiet strādāt ilgāk nekā no plkst.8:00 līdz 17:00?
  • Vai Jums būs iespēja strādāt nedēļas nogalēs, ja būs nepieciešams?
  • Kā franšīzes iegādāšanās ietekmēs Jūsu ģimeni?
  • Vai Jums būtiska skaidra uzņēmējdarbības nodalīšana no personīgās dzīves?

Finanšu resursi

Pirms uzsākt uzņēmējdarbību uz franšīzes pamata, svarīgi novērtēt savas finansiālās iespējas. Dažas franšīzes prasa lielākas, dažas mazākas investīcijas. Svarīgi skaidri apzināties visus finansēšanas iespēju plusus un mīnusus. Uzņēmējdarbības sākumu uz franšīzes pamata varat finansēt vairākos veidos:

  • Izmantot personiskos uzkrājumus;
  • Aizņemties no bankas un citām finanšu institūcijām;
  • Meklēt investorus.

Katrs no šeit nosauktajiem uzņēmējdarbības finansēšanas veidiem ir ar saviem plusiem un mīnusiem. Ja Jūs plānojat iegādāties ļoti maz investīciju prasošu franšīzi, varbūt Jums nevajag meklēt naudu citiem, varbūt Jūs lieliski tiksiet galā ar izaicinājumiem no sava personīgā budžeta. Pieaugot investīciju apjomam, augs ārējā finansēšanas nepieciešamība. Svarīgi saprast, ka aizņemties no bankas nav vienīgā izeja. Jūs varat meklēt investorus, kuri meklē labas idejas un uzņēmējdarbības ar augstu veiksmes koeficientu. Nedrīkst aizmirst, ka Jūsu paziņas un draugi arī var būt investori Jūsu uzņēmējdarbībā. Dažreiz investīcijas slēpjas tuvāk, nekā mēs domājam.

  • Vai Jums pietiks naudas ne tikai uzņēmējdarbības uzsākšanai, bet arī lai no- turētos sākotnējā stadijā?
  • Vai neaizmirsāt, ka bez uzņēmējdarbības pārvaldīšanas būs jāapmaksā personīgās dzīvesvietas rēķini, jāiegādājas pārtika un apģērbs?
  • Ar kādu summu Jūs esat gatavi riskēt?
  • Vai Jums ir rezerve, kuru varēsiet izmantot, ja radīsies problēmas?
  • Vai Jūsu kredītvēsture ļaus Jums piesaistīt papildu līdzekļus, ja radīsies tāda nepieciešamība?

Franšīzes uzņēmējdarbības modeļa izpratne

Visbeidzot svarīgi ir saprast franšīzes, kā uzņēmējdarbības modeļa, darbības principus. Tās plusus un mīnusus, stiprās puses un riskus. Tas nepieciešams, lai nākotnē nesaskartos ar negaidītiem un nepatīkamiem pārsteigumiem. Franšīze vēl arvien ir pietiekami jauns uzņēmējdarbības veids, tāpēc arī cilvēku, kas izprot šo uzņēmējdarbības modeli, nav daudz.

Ļoti ceram, ka franšīzes uzņēmējdarbības modelis Jums kļūs arvien interesantāks, bet franšīzes iegādes mehānisms arvien skaidrāks.


Franšīzes konsultants